Izlet v okolici Ljubljane
Stari grad - Osterberg (vzhodna Ljubljana)
Stari grad naj bi se začel graditi okoli leta 1015 kot ministerial deželnih glavarjev Kranjske, Spanheimov. Tem gospodarjem in kasnejšim je pripadala večina zemlje in podložnikov iz Kašlja, Podgrada in kasneje Zaloga. Tu so domovali opisno nam znani vitezi Ostrovrharji, iz ljudskih povesti in pesmi, tudi iz Prešernove romance Turjaška Rozamunda, (Ostrovrhar, ki so boji mu igrače, je vnel Rozamundino srce.) Obenem je tokrat opisana pot tudi en del Ostrovrharjeve poti, ki nas vodi po Kašeljskih hribih. Torej ta potep ni samo pešpot s še enim vrhom, ampak lahko spoznamo tudi nekaj poučnega, najbrž mnogim še neodkritega. Stari grad (prej znan kot Osterberg – Ostri vrh) je res obstajal. Še so vidne ruševine iz katerih se nam odpira pogled v ozko dolino Besnice in na drugo stran proti Dolu in Kamniškim Alpam. Tisti, ki imate malo bolj trden korak in vas nadaljnja ozka pešpot ne prestraši, boste spoznali še nekaj več, nekaj kar ko vidiš za današnje pojmovanje niti ne moreš razumeti. V strmem pobočju Kašeljskih hribov, kakšnih 100m pod gradom Osterberg najdemo še danes po toliko stoletjih lepo viden kamnolom za mlinske kamne. Krožne sledi sekanja in vrtanja v kamen so nepredstavljive, kot da gledamo delo človeških rok v kakšni znani zgodovinski jami. Ko stopimo v njo pa nas začara še popolna tišina, saj stojimo v luknji, kamor zunanji zvok ne pride. Kamnolom mlinskih kamnov je prvič omenjen leta 1567, kot zapuščina po graščaku Juriju Gallenbergu. Možno pa je, da je deloval že v rimskih časih, saj je bilo takrat v okolici veliko mlinov.
Kako do lokacije
Do Podgrada se lahko pripeljemo iz treh smeri. Iz smeri Ljubljane po Zaloški cesti (glej zemljevid). Ko prečkamo most čez Ljubljanico v Zalogu, pridemo (ob železnici na desni) po dobrem kilometru do gostilne Pecelj (na levi), kjer takoj za gostilno zavijemo desno (prednostna cesta) v manjši ozek podvoz pod železnico in čez slab kilometer se pripeljemo do zelo zožanega dela ceste pri nekdanji tovarni Arbo. Takoj na koncu zidu te tovarne je manjše parkirišče in že smo na vstopni točki (tabla). Drugi dve poti vodita iz Litijskega konca. Prva nas pripelje iz smeri Dolskega, kjer se vije cesta med železnico in Savo ter še pred gostilno Pecelj zavijemo levo. Druga cesta nas pripelje preko Trebeljevega do parkirišča in je primerna za vse tiste, ki bi šli na izlet iz smeri Ivančne gorice ali Višnje gore.
Kako po poti (Podgrad, Stari grad, kamnolom in nazaj)
Peš (2 uri zmerne hoje) Zmeren klanec po dobro utrjeni gozdni cesti lahko prehodite tudi v povsem normalni obutvi. Lahko celo rečem, prijetna pot. Klanec do Starega gradu je primeren tudi za tiste s kondicijo manj podprte, le zadihali se boste malo bolj in kakšna kaplja potu zna steči preko hrbta. Več kot 50 minut ne boste hodili do gradu. Seveda pa se lahko večkrat tudi ustavite in odpočijete. Iz vrha je navzdol do kamnoloma približno 15 minut. Pot je že bolj ozka in zahtevna. Zahteva vsaj športno obutev, katere pa kot že omenjeno do vrha hriba (kamnin obzidja) ne potrebujete. Celotna pot na vrh, kjer so ruševine gradu in do kamnoloma ter nazaj do Podgrada vam ne bi smela vzeti več kot dve uri.
S kolesom (45 minut) Gozdna cesta je dovolj dobro vzdrževana, da jo bolj trenirani rekreativec brez težav prevozi z gorskim kolesom. Če je nekateri del klanca prestrm, pa lepo peš ob kolesu. Le zadnji del klanca ni primeren za vožnjo, brez težav pa lahko daste kolo na rame, ali pa ga pustite ob vznožju zadnjih metrov klanca pod obzidjem. S kolesom tudi ni mogoče do kamnoloma. Pot je preozka in včasih močno zavita. Če ste že bolj vztrajni »down hill« kolesar pa vedite, da boste kolo od kamnoloma navzgor sigurno nosili!
Z avtom (20 minut) Gozdna cesta je primerna samo za traktor in prava terenska vozila, ki imajo reduktor. Ni nevarnosti za navadna vozila, da bi kje nasedli, ali da cesta ni dovolj široka. Z avtom tako kot s kolesom lahko pridete povsem pod obzidje. Toda pozabite, da bi svoj BMW X5 ali Audi Q7 zapeljali na to pot. Toyota in ostali z reduktorjem podprti terenci pa bi brez težav zmogli teren, seveda če ste ljubitelj »off road« vožnje in vas kakšna veja ali kamen, ki udari ob podvozje ne moti.
Za konec
Mislim, da je izlet na Stari grad, odlična rekreativna pot za vse ljubitelje kratkih izletov. S še tako počasno hojo boste naredili nekaj za vašo kondicijo, predvsem pa uživali v naravi, ohranili vaše gležnje in obutev ter spoznali nekaj, kar ni tako poznano. Stari grad ima svojo častitljivo starost, prepoznavnost, da o kamnolomu mlinskih kamnov ne govorim. Če malo karikiram. Egipčani imajo piramide, Slovenija (Ljubljana) steno mlinskih kamnov, ki je edinstven spomenik, spomeniško zaščiten in na seznamu evropske kulturne dediščine. Res vredno ogleda!