top of page

Popotništvo / Izleti / FotoPOTEP

  • Writer: Matjaz Intihar
    Matjaz Intihar
  • Feb 20
  • 9 min read

Updated: Jun 4

V zadnjih 50 letih je v celotni veji fotografije najbolj razširjena prav popotniška fotografija. Danes so sicer primat fotokameram vzeli pametni telefoni z možnostjo zajema slike, vendar vseeno, največ se fotografira prav takrat, ko prestopimo domači prag. In smo že na izletu, raziskovanju okolice, potovanju, sam temu rečem kar FotoPOTEP.Z nami je vedno fotokamera, pa čeprav v obliki in ohišju telefona.Popotniška fotografija je malo samosvoja. Fotografiramo ljudi, pokrajino, arhitekturo, vendar to ni v sklopu posamezne tehnike ali motiva samega. V popotniški fotografiji želimo pokazati neko celoto, narediti predstavitev. Zato ni nujno, da se vsakemu motivu posvetimo 100 odstotno. Včasih je pomembno zajeti, da kasneje lahko pokažemo, se spomnimo.

Velja: KDOR FOTOGRAFIRA VEČ VIDI IN SI S POMOČJO ZAJETEGA TUDI VEČ ZAPOMNI!


Kamera - osnovne nastavitve

V popotniški fotografiji je toliko različnih motivov, da ima vsakdo svoj tehnični izbor funkcij. V bistvu lahko rečemo, da se ukvarjamo s pokrajino, portreti, detajli, makro in podvodno fotografijo.

Katero kamero izbrati? Ni možnega odgovora. Uporabljamo lahko fotofon ali najdražjo kamero DSLR/CSC. Popotniška fotografija ima 100 in 1 možnost izbire in vsaka je lahko prava. Seveda v smislu uporabnika, saj vsak sam zase najbolje ve, za kaj bo fotografije iz potovanj izkoristil. Vseeno pa je nekaj nasvetov od drugih tem zelo uporabnih.Pa vseeno! Fotofonu manjka ozki kot zajema. Ne da nima možnosti digitalnega zuma, ampak kakovost zapisa je z njim zelo slaba. Zato se ne malo popotnikov odloča za "pravo" fotokamero z večjim razmerjem goriščnic. To nudijo mega zum kamere z razmerjem od 1 : 10 pa vse do 1 : 50. Pri kamerah DSLR/CSC mnogi radi izkoristijo mega zum objektive od 18-200mm ali 18-250mm. V polnem formatu pa 24-200mm ali 28-400mm. Tisti najbolj zahtevni pa se z opremo, velikostjo in težo niti ne obremenjujejo. Vedo kaj od opreme želijo in to tudi vzamejo s seboj na FotoPOTEP.

Stojalo - le redko kdo ga potrebuje v tej veji fotografije. Je pa dobrodošlo v nočni fotografiji, zvezde, Severnij sij.... Potrebno je paziti na stresenost slike, zato se ne bati dvigniti ISO.

Filter - Polarizacijski (članek), sivi (ND) s prehodom (članek


Kompozicija in postavitev glavnih elementov

Kdor želi več od fotografije, bo tudi v popotniški fotografiji predstavil več in bolje. Torej pazil tudi na kompozicijo. (Knjiga KOMPOZICIJA SLIKE). Komur pa je popotniška fotografija zgolj hobi, naj se raje osredotoči na trenutek. Torej najprej ujemite zanimivo na potovanju, v naslednjem posnetku pa lahko prav s postavitvijo oseb, linij, stavb dodate še več.


Več o fotografiji, tehniki, motivu, lahko vprašate na elektronski naslov (VSTOPI) ali napišite komentar.



4. Skupina – Ogledalo – Igrivost – Spomin - Namibija


Komentar

Skupinska fotografija je običajno formalnost – pogled v kamero, širok nasmeh, klik. Tokrat pa je trenutek postal nekaj več. Sredi popoldanskega počitka v sencah kamnite terase v Namibiji smo se ob starem ogledalu postavili pred fotofone – in iz njega je nastala drugačna skupinska fotografija. V njej vsak izraža nekaj svojega – skozi nasmeh, pogled, držo ali barvo oblačila.

Odsev v ogledalu doda globino in preprost “selfie” spremeni v kompozicijo z dvema ravnema – znotraj in zunaj slike. V ospredju je roka, ki drži fotofon, v ozadju pa skupina – sproščena, povezana, prisotna. To ni le dokument spomina, ampak zapis razpoloženja.


Namig

Če želiš ustvariti bolj osebno, a vizualno zanimivo skupinsko fotografijo:

* uporabi ogledalo – še posebej, če ima teksturo ali patino,

* postavi sebe izven središča in zajemi dogodek z drugega zornega kota,

* pusti ljudem, da se igrajo – vsak naj prispeva svoj izraz ali napravo.

Zrcalo doda kontekst in plast pripovedi: gledamo se, a tudi sebe v skupini.


Tehnika

ISO: 400

čas zaklopa: 1/160

zaslonka: f/1.8

goriščnica: 26 mm (ekvivalent v 35 mm)


Popravki? – Nasveti

Morda bi bilo zanimivo izrezati še več odseva – a prav dejstvo, da je vidna celotna scena, daje tej sliki naravnost. Če bi sliko tehnično izpopolnjeval, bi uporabil stojalo in bolj usmerjeno svetlobo, a v tem primeru je prav “snapshot” značaj tisti, ki jo dela živo.


Obdelava – Camera RAW / Photoshop

Obdelava je bila zelo nežna. Uravnana bela točka, rahlo dvignjen kontrast in korekcija toplega tona v senci. V Photoshopu sem poudaril osrednji obraz in izravnal svetlost kože. Ni bilo rezano – celotna scena je bila postavljena vnaprej.


O motivu

Fotografirano na FotoPOTEP Namibija 2025 (Novi FotoPOTEPi – matjazintihar.com)

Fotografirano med skupinskim potovanjem po Namibiji. Lokacija: notranji vrt lodga La Mirage, ki je na robu puščave blizu Sesriema. Ni bila organizirana scena – le trenutek, ko se je nekaj zgodilo samo od sebe. In takšni trenutki so najlepši – ko skupina ni le skupaj, temveč povezana. In ko fotografija to začuti.



3. Dokument – Prevoz – Otroci – Konji – Namibija


Komentar

Nekatere fotografije s potovanj nimajo le estetske, temveč tudi dokumentarno vrednost. Ta posnetek prikazuje prizor, ki ga morda v Namibiji že čez nekaj let ne bo več: “donkey car” – voz, ki ga vlečeta osla (ali konja), poln otrok na poti v šolo. Ni turistična predstava, ampak vsakdan v oddaljenih vaseh. In prav ta neposrednost, naraven smeh otrok, prah pod kopiti in prazna pokrajina v ozadju sestavijo pristno in resnično podobo časa.

Motiv je poln gibanja, a deluje uravnoteženo. Otroci so ujeti v trenutku veselja, konja v gibanju, kolo v zraku. Pokrajina je odprta in svetla – a ne odvrača pozornosti, temveč podpira pripoved. To je fotografija, ki nosi zgodbo in občutek – obenem pa tiho opozarja, da svet, kot ga poznamo, ni večen.


Namig

Pri popotniški fotografiji ne iščem le lepe svetlobe ali kompozicije – iščem življenje. In kadar naletim na prizor, kot je ta, vem, da moram odreagirati hitro. Takšni trenutki ne trajajo dolgo. Zato je pomembno:

  • imeti pripravljen teleobjektiv za oddaljeno kompozicijo brez motenja dogajanja,

  • ostati miren, neopazen,

  • nastaviti fotokamero vnaprej, če slutiš dogodek (npr. gibanje ali prihod).

Priporočam, da kadar vidiš stare načine prevoza ali dela – to posnameš. To ni nostalgično iskanje romantike, temveč spoštovanje do resničnosti, ki hitro izginja. Pri tej fotografiji je bistven tudi izraz na obrazih – veselje, sproščenost, in predvsem – pristnost.


Tehnika

Olympus OM-D E-M5 Mark II

ISO 200 – odlična vrednost za svetlo dnevno svetlobo brez šuma

1/1600 sekunde – dovolj hitro za zamrznitev galopa in obrazov otrok

f/5.6 – odprtost za ločitev motiva od ozadja, a še vedno z dovolj globine

150 mm – teleobjektiv (300mm ekv.35mm), za diskretno kompozicijo iz razdalje

RAW zapis – za kasnejše tonsko uravnavanje


Popravki? – Nasveti

Morda bi si želel še nižjo perspektivo, a to bi pomenilo večjo izpostavljenost in možnost, da zmotim dogajanje. V tem primeru sem raje ohranil distanco in pustil, da scena “naredi fotografijo”. Edina stvar, ki sem jo v postprodukciji dodatno obdelal, je svetlost kože in kontrast konj – da izstopajo iz prašne svetlobe.


Obdelava – Camera RAW / Photoshop

V Camera RAW sem izravnal svetlobo na obrazih (posebej v senci), odpravil preosvetljenost v svetlih delih in poudaril teksture v grivi. V Photoshopu sem lokalno povečal kontrast in rahlo znižal nasičenost ozadja, da pogled ostane na subjektu. Pomanjšano za objavo, ostreno v Lab načinu.


O motivu

Fotografirano na FotoPOTEP Namibija 2015 (Novi FotoPOTEPi – matjazintihar.com)

Fotografirano v notranjosti Namibije – kjer asfalt še ne obstaja in življenje teče drugače. Vasi so razpršene, in “donkey car” je še vedno osnovno prevozno sredstvo za šolo, cerkev ali trg. Otroci so v svojih najboljših oblačilih, a z naravno sproščenostjo. To ni fotografija preteklosti – to je realnost sedanjosti, ki jo bomo kmalu poznali le še s fotografij.



2. Taj Mahal – Refleksija – Jutro - Indija


Komentar

Taj Mahal je eden najbolj fotografiranih spomenikov na svetu – a ravno zato je toliko težje ustvariti podobo, ki nosi nekaj več. V to jutro sem prišel zelo zgodaj, tik pred vzhodom, ko je še mirno, brez množice turistov, brez kričanja. Svetloba je bila mehka, kamen še hladen, in vrata templja prazna.

V tem trenutku sem opazil majhno vdolbino na tleh in v njo nalil nekaj vode. Ko sem fotofon obrnil, da so objektivi gledali navzdol, tik nad gladino, sem dobil ta učinek – popolna simetrija s popotnikom v središču. Silhueta v nasprotni svetlobi, odboj arhitekture in barvna čistost neba sestavijo prizor, ki ni le arhitekturna fotografija, temveč pripoved o občutku.


Namig

Pri fotografiranju znanih lokacij poskušam vedno:

  • priti zelo zgodaj (ali zelo pozno),

  • poiskati manj očiten kot ali perspektivo,

  • dodati majhen detajl, ki spremeni gledanje (kot je vodna refleksija ali človeška figura).

Trik s plastjo vode na tleh je stara fotografska zvijača, ki pa s pravilno izvedbo deluje izjemno. Ključno je, da se z objektivom čim bolj približaš gladini – najbolje je fotofon obrniti tako, da soobjektivi tik nad površino. Tako ustvariš učinek brez robov in dobiš idealno zrcalno simetrijo.

Obenem pa ne pozabi vključiti figure: oseba v središču ne zakriva motiva, temveč doda merilo in človeško noto.


Tehnika

ISO 50 – najnižja občutljivost za najbolj čiste tonske prehode

1/131 sekunde – dovolj za zamrznjen posnetek iz roke

f/2.0 – odprta zaslonka, ki omogoča dovolj svetlobe in naraven videz

2.28 mm – ultra široki kot (16mm ekv.35mm)

ročna postavitev – fotofon tik nad lužo za maksimalni odboj

JPEG + HEIF – format kot izhod iz fotofona (RAW ni bil mogoč)


Popravki? – Nasveti

Morda bi lahko čakal na nekoliko več topline v svetlobi, a to bi pomenilo prihod obiskovalcev in izgubo tišine. Idealno bi bilo tudi, da se oblak umesti tik ob kupolo – a to je že stvar sreče. Refleksija je popolna, barvni kontrast med oranžno rdečimi oboki in modrim nebom pa doda klasičen “wow” učinek.


Obdelava – Camera RAW / Photoshop

Obdelava je bila minimalna: rahlo prilagajanje beline, poravnava perspektive in lokalno osvetljevanje figure. Refleksija ni bila retuširana – le dodano rahlo znižanje kontrasta v senci. V Photoshopu sem odstranil nekaj drobcev na tleh in fotografijo pomanjšal za spletno objavo.


O motivu

Fotografirano na FotoPOTEP Indija maj 2023 (Novi FotoPOTEPi – matjazintihar.com)

Sem v mestu v Agra – spredaj pred Taj Mahalom, s pogledom iz mošeje. Lokacija je ikonična, a čas je bil ključen: tik pred gnečo, ob sončnem vzhodu. Ta trenutek je bil moj. Potovalno fotografijo vidim kot zbir občutkov – in tukaj sem ujel tišino, mir in spoštovanje do zgodovine. Fotografija, ki ostane – ne le v arhivu, temveč tudi v spominu.



1. Na pašo - Himbe – Koze – Gibanje – Namibija


Komentar

V popotniški fotografiji zelo radi zajamemo drugačnost. Doma želimo pokazati kje smo bili, kaj smo doživeli in kako izgleda svet iza našega praga.V tej fotografiji sem želel prikazati prav to. V jutru, otroci ženejo koze na celodnevno pašo.

Na prvi pogled morda preprost prizor: nekaj koz in prah. A prav v teh drobnih trenutkih se skriva duša potovanja. Koze se v sproščenem ritmu odpravijo iz vasi, prah se rahlo dviguje, v ozadju pa ostaja senca himba kolib in tiste rdeče zemeljske teksture, ki jih lahko najdeš le v severni Namibiji.

Ko sem opazoval to dogajanje, nisem želel poseči vanj. Le umaknil sem se rahlo s poti, da sem dobil širši kot pogleda in da so živali same zapolnile prostor. Gibanje je mehko, naravno – koze ne gledajo v kader, jaz pa nisem tisti, ki bi jih usmerjal. Samo tam sem, opazovalec. In prav to daje fotografiji tisto pristno popotniško noto.


Namig

Pri tej fotografiji sem za prednji plan izkoristil koze, ki tečejo izven ograde. Obenem sem jih ujel še v diagonali, ki nakazuje globino. Fotografirano je v nasprotni svetlobi, ki še bolj poudari prah in s tem gibanje, hitrost. Deček je na sliki tisti glavni element, ki nam nakazuje, da ni fotografirano doma.

Pri fotografiranju vsakdanjega življenja na poti (še posebej v Afriki) velja pravilo: manj kot posegaš, bolj resničen bo motiv. Takšni trenutki, kot je odhod koz na pašo, se zgodijo hitro in brez opozorila – a če si v pravem trenutku na pravem mestu, lahko posnameš posnetek, ki nosi več zgodbe kot katerakoli pozirana scena.


Pomembno:

  • vedno pazi na ozadje – naj dopolnjuje, ne moti;

  • sledi smeri gibanja – pusti prostor kamor gre pogled ali korak;

  • izkoristi mehko jutranjo svetlobo – kontrasti so manjši, barve bolj naravne.


Tudi detajli štejejo: prah pod kopiti, smer senc, rahlo razpršena čreda – vse to lahko podčrta občutek miru in vsakdanjega ritma.


Tehnika

Nikon D7100, Nikkor 16-35mm f/4, RAW, ura 7.30h

1/400sek - fotografirano iz roke, za nestresen posnetek

f/6.3 - pri 16mm dovolj za globinsko ostrino po celotnem polju

ISO 100 - glede na čas in zaslonko, iz roke

16mm - najširši možen kot zajema - (24 mm ekv. 35 mm)

AWB - dnevna svetloba

Matrix - merjenje svetlobe po celotni površini v segmentih

EV 0 - posnetek nisem čakal, zato sem ga zajel z že nastavljenimi parametri


Popravki? - Nasveti

Če bi... Poznamo, vedno obstaja če! Toda to je fotografija v akciji. Si bil ali ne v določenem trenutku na tem mestu. Vse se odvija hitro in nimaš druge možnosti, kot da izbereš pozicijo in na hitro narediš nekaj posnetkov. V bistvu sem imel še srečo, da je fant bil v kadru.Vsekakor pa bi sam še raje videl, če bi dobil na levi še malo več zajetega motiva in celo senco fanta v sliki.


Obdelava - Photoshop

Fotografijo sem rezal samo zgoraj. Preko funkcije Levels, je popravljen kontrast in s funkcijo Shadows malo osvetljen temni del slike, da je obraz malo bolje viden. Pomanjšano na 750pik, ostreno v Lab načinu, shranjeno v JPEG, kompresija 10.


O motivu

Fotografirano na FotoPOTEP Namibija julij 2013 (Novi FotoPOTEPi – matjazintihar.com)

Fotografirano v himba vasi na severu Namibije. Ob prvih sončnih žarkih himbe počasi odstirajo vrata svojih blatnih kolib. Otroci gredo k kozam, jih molzejo in tako imajo zajtrk. Nato pa jih je peljejo iz varnega s suhimi vejami ograjenega kolišča na pašo.

Gre za enega tistih trenutkov, ki jih turist običajno spregleda, popotnik pa jih zna ceniti. Brez spektakla. Samo življenje.

MI FotoPOTEPi  -  Kontaktirajte me  /  Oglejte si

  • mail-clipart-mail-logo-4
  • Facebook
  • YouTube FotoPOTEP
  • Instagram

Deli članek na splet

Foto LOKACIJE

Foto NASVETi

Reportaže

Združeni članki
Naroči se na novice

Hvala za potrditev

matjaz_intihar_edited_m.jpg

Matjaz Intihar FotoPOTEPi / Potovanja                  Kontakti / Ogledi

  • mail-clipart
  • Facebook Social Icon
  • YouTube
  • Instagram Social Icon
bottom of page