top of page

Portretna fotografija

  • Writer: Matjaz Intihar
    Matjaz Intihar
  • Feb 17
  • 6 min read

Updated: 7 days ago

Iz katerikoli smeri umetnosti zapisa gledamo, freske, platno, celuloidni film in danes tipalo, ostaja portret prvorazredna tema. Obstaja na tisoče načinov prikaza in fotografskega izražanja, obenem pa ima lahko vsak gledalec fotografije svoje mnenje na portretiranca, kot samo fotografijo in njenega avtorja.Zato je za mnoge portret najtežja fotografska tematika in tudi najlepša.Od fotografa je odvisno, ali je fotografija portreta samo dokumentarna, prikaz trenutka, umetniško izražanje ali pa tisto iskanje nečesa več, da se predstavi osebo preko fotografije portreta. Če pogledamo iz smeri fotografske definicije portreta, je fotografija "dobra" takrat, ko pripoveduje osnovno bit portretiranca, njegov karakter, delo, življenje.Francoski slikar Matiss je podal odlično umetniško definicijo portreta; "Vedno lahko pretiravamo v smeri resnice"! Vendar najboljši portret je tisti, ki prikazuje osebo bolj realistično kot je sama.

Seveda pa je danes fotografija izredno širok pojem. In portretna fotografija ni več samo domena umetniškega izražanja in iskanja biti portretiranca. Konec koncev, za nas portret nekega znamenitega kitajskega umetnika ne pove veliko o njemu. Ne poznamo ga. Lahko pa nam fotograf z določenimi dodatnimi elementi ob samem portretu, poda pomembne ključne informacije za razumevanje osebe. Torej portret lahko izraža tudi neko širino in pogled na njega v kontekstu razmišljanja kjerkoli na svetu že smo. Dokaj enostavno je fotografirati v tujini in doma pokazati portret. Drugačnost hitro da, všečnost. Toda ali je to dober portret? Zame še vedno velja. Fotografija je toliko dobra, kot je nam (gledalcu) všečna!

Glavni elementi, ki ključno vplivajo na predstavitev portreta so oči, usta, roke. Ni nujno, da portretiranec gleda direktno v nas. Vendar v večini primerov si želimo pogleda vsaj v smeri držanja glave. Tudi usta lahko odkrivajo karakter osebe. Ni nujno, da je na portretu prikazan nasmeh. Še toliko bolj, če želimo prikazati resnost, dostojanstvo.Roke so poleg obraza najbolj individialni in izrazni del telesa. Predvsem pri karakternih osebah (slikarji, politiki...), jih velikokrat vključimo v motiv.


Kamera - osnovne nastavitve (sistem) portret

Iz tehničnega pogleda se portret največkrat fotografira na sledeči način (sistem)! Seveda, vedno se ga lahko tudi krši.V portretni fotografiji lahko uporabimo kompaktne kamere, CSC kot DSLR. Fotofoni in kompaktne kamere imajo večjo slabost, saj kratke goriščnice onemogočajo zamegljiti ozadje (majhno ostrino po globini slike). Goriščnice so tako majhne, da je celoten motiv že v osnovi oster tudi po globini. Pri fotofonih nam neostrino ozadja doda funkcija portret.

Pri kamerah z večjimi tipali (CSC in DSLR) je priporočljivo uporabiti manjšo zaslonko okoli (f/2.8) in srednje goriščnice med 50 in 100mm (ekv.35mm). V primeru uporabe močnih teleobjektivov z goriščnico nad 100mm smo lahko od portreta bolj oddaljeni. Primerno za ulični portret, ali kot rečemo, da "krademo" portret. V primeru daljših goriščnic že spremenimo perspektivo ter proporce po globini in s tem "sploščimo" portret po globini, če ga fotografiramo od blizu. Pri teleobjektivih zna pri f/2.8 biti oster samo del portreta. Če želite polno ostrino obraza je treba izbrati bolj zaprto zaslonko.Portret, s katerim delujemo bolj intimno, osebo poznamo, fotografiramo iz večje bližine, meter, dva. Tako so delovali vrhunski fotografi Masclet, Bresson, Capa... Zaslonka je okoli f/2.8, odvisno ali želite oster samo portret in manjša f/4 ali še višja številka, če želite dodati roke, ali ozadje.

Program - prioriteta zaslonke (A - Av), manj izkušeni uporabite slikovno avtomatiko "portret"

Zaslonka - f/1.4 do f/5.6 (odvisno od goriščnice) - zaradi manjše ostrine po globini slike

Ostrenje - na oči, v širšem kontekstu je pomembna ostrina tudi na ustih, rokah

Merjenje svetlobe - centralno ali po celotni površini/Matrix

Korektura osvetlitve EV - odvisno od motiva, glede na močne kontraste, svetle/temne površine in barve

Občutljivost ISO 100 ali 200

Čas osvetlitve iz roke 1/125sek., ali krajši (članek - Streseni posnetek / Bodite pozorni na čas osvetlitve)


Kompozicija in postavitev glavnih elementov

Kompozicija je pomembna tudi pri fotografiranju portreta (Knjiga KOMPOZICIJA SLIKE). Vendar portret lahko ujamemo na več načinov. Zgolj portret je lahko zajet v smislu pogleda na portretiranca, ali je ujet samo njegov direktni pogled. V večini primerov se izogibamo postavitvi oči v center slike. Te so ponavadi v zgornjem delu slike, da se izognemo praznemu prostoru. Pri portetu v prostoru ali pri njegovem opazovanju določenega dela motiva, pa ga lahko postavimo v različne dele motiva. če želimo ujeti njegov pogled na nek predmet ali drug del motiva izven naše fotografije, ponavadi damo več prostora v smeri pogleda.Če želimo ujeti portret nam poznanega človeka in želimo njega predstaviti drugim v vsej njegovi prepoznavnosti, ga moramo najprej odlično poznati. Le tako ga lahko ujamemo v pravem trenutku in bomo njegovo bit prenesli na fotografijo.Svoje portretirance morate sprostiti in jih pripraviti na sodelovanje, da jih boste kar najbolje in predvsem sproščene predstavili na fotografiji.V večini primerov portret predstavimo v vertikalnem formatu in tako lažje predstavimo dostojanstvo, napetost, ali samo prikažemo portret za dokument. Horizontalni format prikazuje umirjenost, širino, lažje podamo smer pogledu. Kvadratni format nam še najmanj potencira emocije in se ga velikokrat izkorišča v portretni fotografiji.V portretni fotografiji lahko uporabljamo različne reze. Lahko režemo čelo, kot ga klobuk. Lahko odrežemo spodnji del brade. Redko kdaj pa režemo portet po vertikali v samo eni smeri. V primeru horizontalne slike in, če portret gleda v neko smer (predmet), dajmo več prostora pogledu in manj za zadnjim delom glave.


Več o fotografiji, tehniki, motivu, lahko vprašate na elektronski naslov (VSTOPI) ali napišite komentar.


1. Fleš – Nebo – Karavana – Predstavitev osebe


Komentar

Že kar na začetku naj povem, da je to moj pogled in moja fotografska predstavitev popotnika in vodiča, Zvoneta Šeruge. Torej v smislu, kako ga avtor vidi in želi predstaviti.

Za e-Fotografija prvi FotoPOTEP v Namibijo, sem poprosil našega znanega svetovnega popotnika, da bi združila moči in bi nas kot odličen poznavalec Namibije po njej tudi vodil. Zvone je kot izkušen vodič po ne preveč turističnih lokacijah s povsem svojimi izkušnjami in njegove poti niso klasična turistična avantura. Prav na poti, lahko rečem na delu, se vodiča lahko predstavi v svoji luči. Ker so njegove ture samosvoje, sem si želel njegov portret na poti ujeti na drugačen način.Zvone je v prednjem planu, doosvetljen z zunanjo bliskavico na kateri je še oranžni filter. S tem je sam bolj toplo osvetljen, ozadje deluje bolj hladnih barv in zaradi korekture EV -1 je temnejše. S tem sem še bolj izrazil njega kot vodiča, pri katerem ni vse samo enostavno in hotelsko, je celo malo skrivnostno, predvsem drugače. Na poti je lahko veliko doživetij. Vendar Zvone ima vse zelo premišljeno, skrbeti mora za skupino, vodeno je drugače, bolj v smeri videti več, vendar tudi popotnik mora zato kaj več postoriti. Manj turistično poznanega in predvsem doživeti potovanje bolj po "domače", lahko rečem pristno. Njegov izraz na obrazu prikazuje, da vodenje poti ni enostavno. Kaže pa odločenost in na oblake sodeč, tudi poznavanje situacije. Če vodiš potovanje po "divjini" je zadaj marsikatera skrb več, tudi improvizacija in vseeno je treba pokazati odločnost ter poznavanje situacije.


Namig

Kadar želite v naravi, dobro osvetljen portret in temnejše ozadje, se poigrajte z dodatno bliskavico. Bliskavica doda dodatno svetlobo, bližje jo postavite glede na portret, bolj osvetljen bo. Zato se izkoristi moč bliskavice za portret in korekturo osvetlitve v EV -, da je ozadje temnejše, s tem bolj dramatično. Oranžni "gel" na bliskavici doda toplo svetlobo, zato sem fotografijo v celoti lahko spremenil v bolj "hladno" in tako dobil ozadje v hladnih barvah.


Tehnika

Nikon D3x, Nikkor 24-70mm f/2.8, RAW, oblačno, ura 13h

1/250sek - fotografirano iz roke, za nestresen posnetek

f/11 - pri 70mm dovolj za globinsko ostrino po celotnem polju

Bliskavica - Nikon SB-900 in SU-800 za brezžično delovanje

ISO 200 

70mm - pri daljši goriščnica se perspektiva obnaša drugače kot v širokem kotu, zato so osebe v ozadju večje, bližje, kot če bi izbral široki kot

WB - bliskavica, vendar ni pomembno, saj sem fotografiral v RAW

Matrix - merjenje svetlobe po celotni površini v segmentih

EV -1 - zaradi zatemnitve ozadja


Obdelava - Photoshop

Fotografija je malenkost rezana. Ker je fotografirano v RAW, sem v programu Adobe Camera RAW tonsko popravil fotografijo. Nato pa v programu Photoshop selektivno popravil tople in hladne barve na predstavljene. S tem sem še bolj ločil portret od dokaj ostrega ozadja, saj sem želel, da se z avti, osebami pokaže osebo, potovanje, skupino in njegovo delo. Pomanjšano na 750pik, ostreno v Lab načinu, shranjeno v JPEG, kompresija 10.


O motivu

Fotografirano na FotoPOTEP Namibija maj 2010 (Novi FotoPOTEPi – matjazintihar.com)

Točneje po prečkanju s terenskimi vozili ovinkaste in strme makadamske ceste na Kuiseb Pass. Po prelazu smo se ustavili, saj smo v strmih prepadih videli razbite avtobuse in avtomobile in vsa skupina je v pogovoru še enkrat podoživljala pot. Ravno tu sem si predstavljal Zvoneta kot tistega, ki ima s kančkom skrbi vse v vajetih in kako lepo in zanimivo je doživeti ter prepeljati to pot. In seveda, kako se že v naslednjem trenutku razmišlja o vožnji na nove lokacije. Priti je treba ob pravem času in predvsem varno ter videti čim več zanimivosti, katerih v Namibiji res ni malo.



MI FotoPOTEPi  -  Kontaktirajte me  /  Oglejte si

  • mail-clipart-mail-logo-4
  • Facebook
  • YouTube FotoPOTEP
  • Instagram

Deli članek na splet

Foto LOKACIJE

Foto NASVETi

Reportaže

Združeni članki
Naroči se na novice

Hvala za potrditev

matjaz_intihar_edited_m.jpg

Matjaz Intihar FotoPOTEPi / Potovanja                  Kontakti / Ogledi

  • mail-clipart
  • Facebook Social Icon
  • YouTube
  • Instagram Social Icon
bottom of page